5 основни елемента за лозаризма



Институто е вклучен во меѓународни и домашни проектни активности.

Очаква се тези климатични аномалии да имат много сериозно негативно въздействие върху земеделието и природните ресурси, изразяващо се основно в намаляване на добивите и продуктивността от различните култури в това число и на лозята.

Кореновата система се покрива с влажен, чист, речен пясък, който периодично трябва да се навлажнява. Ако не се разполага с пясък е възможно корените да се покрият и с влажна почва.

Токму затоа, по дипломирањето студентите имаат големи можности за вработување, но исто така и за време на студирањето имаат можности за реализација на платена пракса во голем број компании од областа (во последните години при крајот на студиите голем број студенти заминуваат на сезонска работа во винарници и надвор од нашата земја каде што стекнуваат нови искуства). Нашите дипломирани земјоделски инженери лесно се препознаени и во странство, како поради нивниот сериозен пристап кон работата, така и поради фактот дека дипломата за завршени студии на Факултетот за земјоделски науки и храна е меѓународно призната, што ги става нашите кадри во мошне поволна положба кога станува збор за можностите за нивно понатамошно усовршување и професионален развој надвор од границите на нашата земја.

Най-заклетият враг на лозата е филоксерата, а през втората половина на лятото пагубно влияние оказват осите.

Динамика на площите, средни добиви и производство на грозде от лозята в България

КАТЕДРИ: Катедра за овоштарство, Катедра за лозарство и винарство.

Развојот на лозарството кај нас може да се подели на два периода: период пред појава на филоксерата и период по филоксерата. Во првиот период лозите се одгледувале на сопствен корен, со нискостеблени системи и без конструкција. Во овој период најзастапени биле сортите: станушина, беглерка, охридско бело, охридско црно, лисичина, пловдина и др.

За по-хладните райони се препоръчва южно, югоизточно или югозападно изложение. При такива условия гроздето узрява по-рано и натрупва повече захари. По правило, колкото по-неблагоприятни са останалите условия, толкова по-южно лозарство трябва да е изложението спрямо слънцето.

Овие колачиња не зачувуваат никакви лични информации. Непотребни Колачиња Непотребни Колачиња

Автор: Юлиана Стоичкова Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството.

Ароматът на червените вина съчетава черни и червени горски плодове, сливи, подправки, ванилия и ядки. Вкусът се характеризира с меки танини, балансиран, сочен, с плодова свежест.

През Средновековието в християнските манастири традицията се запазва.

Лозарството в България – състояние, перспективи и фитосанитарни проблеми

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *